Badania preferencji zakupowych

Badanie preferencji zakupowych ma na celu diagnostykę czynników wpływających na chęć nabycia danej usługi/produktu lub całej ich kategorii (np. żywność). Tego rodzaju badania marketingow umożliwiają identyfikację cech wpływających na decyzję konsumenckie oraz doskonalenie produktów lub wprowadzanie nowości.

 

Nasza propozycja badawcza

Realizowane badania rynku mają charakter ilościowy (badania CATI/CAWI) i jakościowy. Badanie ankietowe o charakterze ilościowym wykonywane jest na próbach reprezentatywnych, co pozwala na ekstrapolację wyników na całą populację. Badania jakościowe stanowią natomiast poszerzenie badań ilościowych i są wykonywane z wykorzystaniem takich narzędzi jak wywiady IDI z konsumentami lub zogniskowane wywiady grupowe (FGI). Jakościowe analizy rynku pozwalają na uzyskanie informacji na temat oczekiwań konsumentów oraz na temat produktów/usług obecnych na rynku.

 

W ramach badania rynku uzyskiwane są odpowiedzi na takie pytania jak:

  • Co wpływało na decyzje konsumentów w trakcie wyboru danego produktu lub usługi?
  • Jak przebiega proces decyzyjny oraz jakie są jego etapy?
  • Jakie są zwyczaje konsumenckie?
  • Jakie potrzeby konsumenckie powinien spełniać produkt?

 

Pozyskane informacje są pomocne w dopracowaniu oferty firmy, a także w procesie promocji i komunikacji z klientem.

 

 

Shopping Preferences

Co obejmuje produkt i dlaczego warto?

  • Uzyskanie danych na temat dotychczasowych motywacji konsumentów przy wyborze produktów lub usług z danej kategorii;
  • Szczegółowa analiza rynku dotycząca przebiegu procesu decyzyjnego oraz zwyczajów konsumenckich;
  • Odkrycie zarówno uświadomionych, jak i znajdujących się poza świadomością potrzeb dotyczących nabycia produktów przez konsumentów;
  • Analiza może objąć zarówno sięgnięcie do potrzeb obecnych, jak i potencjalnych klientów;
  • Uzyskanie od osób badanych sugestii dotyczących modyfikacji i usprawniania produktów z dotychczasowej oferty;
  • Poszukiwanie atrakcyjnych nisz rynkowych;
  • Analiza preferencji obejmuje takie cechy produktu jak m.in. funkcjonalność, atrakcyjność wizualna, cena, prostota i komfort użytkowania, oddziaływanie na środowisko, obecność innowacji, skojarzenia z produktem etc.

 

Potencjał wykorzystania:

  • Uzyskane wyniki z badania rynkowego pozwolą podjąć trafne kroki w celu udoskonalenia dotychczasowej oferty lub stanowić wsparcie przed wejściem na rynek z nowym/innowacyjnym produktem;
  • Wnioski z badań są także pomocne w celu zaplanowania efektywnej kampanii promocyjnej oraz dostosowania sposobów komunikacji do preferencji klientów.

 

Jak to robimy?

  • Przebieg badania marketingowego ściśle dostosowujemy do specyfiki organizacji Zamawiającego, biorąc pod uwagę takie czynniki jak zakres oferty, branża, wielkość i zasięg terytorialny, profil demograficzny i psychograficzny klientów etc.;
  • Przeprowadzamy ilościowe badania ankietowe na reprezentatywnych próbach, dzięki czemu możliwe staje się uogólnienie uzyskanych wyników na szeroką populację konsumentów;
  • Stosujemy metody i techniki jakościowe (IDI, FGI, techniki projekcyjne, badania prototypów): w celu pogłębienia wniosków uzyskanych na etapie badań ilościowych;
  • Badanie eyetrackingowe: pozwala na analizę danych wykraczających poza deklaracje respondentów. Preferencje konsumenckie dotyczące atrakcyjności wizualnej produktów i opakowań są badane za pomocą nowoczesnego urządzenia śledzącego ruch gałek ocznych konsumenta oraz fiksacje na poszczególnych elementach produktu.
(FAQ)
Najczęściej zadawane pytania
Czy warto w tej kwestii wykorzystać potencjał firm zewnętrznych?

Nie tylko potencjał, ale i wiedzę, i możliwości. Firmy zewnętrzne, takie jak BioStat® posiadają specjalistyczne narzędzia oraz szerokie możliwości, które pozwalają swoją wiedzę wykorzystać w badaniach preferencji zakupowych dla danej marki.

Jakie czynniki najbardziej wpływają na decyzje zakupowe klientów?

Najważniejsze czynniki wpływające na decyzje zakupowe klientów mogą się różnić w zależności od branży i produktów, które są badane. W ogólnym sensie jednak, czynniki te mogą obejmować cenę, jakość, markę, wygodę użytkowania, funkcjonalność, style i trendy, a także opinie innych użytkowników.

Jaki koszt trzeba ponieść, zlecając badania preferencji zakupowych?

Całkowite koszty badania preferencji zakupowych zależą od skali badania, liczby respondentów i metod zbierania danych. Koszty mogą się różnić w zależności od wybranej metody zbierania danych i stopnia skomplikowania badania.

Polecane serwisy:
English version
Badania ankietowe od 4 zł