Alergie wśród Polaków

Data przeprowadzenia badania:
2017-05-07

Próba badawcza:
Ogólnopolska, N = 1000

Dostępne formaty:


Cena:
1800zł
Dr Monika Jaremków
Monika Jaremków, PhD
Dyrektor ds. badań
e-mail: badania@biostat.com.pl
Tel.: +48 534 702 007
Opiekun naukowy

Nieco ponad połowa mieszkańców Polski doświadcza objawów sezonowej alergii – zaczerwienienia i swędzenia oczu, kaszlu lub kataru. Sprawdź nasze badanie opinii!
* Sondaż przeprowadzony w terminie od 28 kwietnia do 7 maja 2017 roku na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków w wieku co najmniej 18 lat. 

 

Badane osoby zmagające się z dolegliwościami alergicznymi w ponad 50% przypadków sięgają w celu ich zwalczenia po leki OTC. Leki wydawane za okazaniem recepty są stosowane znacznie rzadziej – jedynie przez 28,2% Polaków zmagających się z dolegliwościami o potencjalnym podłożu alergicznym. Jednie 13,9% alergików systematycznie bierze prysznic po powrocie do domu w celu spłukania pyłków ze swojego ciała. Jakichkolwiek działań w celu złagodzenia dolegliwości alergicznych nie podejmuje niemal co drugi (18,4%) alergik zamieszkujący w Polsce. 

 

Niemalże co drugi Polak (43,4%) zmagający się z objawami o potencjalnej alergicznej etiologii nie uzyskał dotychczas jakiejkolwiek diagnozy. Profesjonalna diagnoza medyczna została wykonana wśród 31% badanych – najczęściej dokonywał jej alergolog (80,5% zdiagnozowanych alergików). Występowanie alergii u części polskich pacjentów stwierdzali także lekarze rodzinni (13,4%), pulmonologowie (4,9%) oraz farmaceuci (1,2%). 25% respondentów dokonało natomiast autodiagnozy, stwierdzając u siebie alergię na podstawie obserwacji objawów. 


 W ostatnich latach na rynku farmaceutycznym pojawiły się aplikacje mobilne dla pacjentów z alergią. Ich popularność jak dotąd jest jednak bardzo niska – jedynie 2,6% Polaków doświadczających objawów typowych dla alergii dotychczas z nich korzystało. Zarazem w grupie osób deklarujących niekorzystanie z tego typu aplikacji, jedynie 12,7% słyszało o ich istnieniu. 

 

Użytkownicy mobilnych aplikacji dla alergików jako ich najbardziej użyteczne funkcje wymieniali kolejno: 

 

•    przekazywanie informacji o obecnych natężeniu pyłków w powietrzu w miejscu aktualnego pobytu (72,2% wskazań); 
•    elektroniczne notowanie swojego samopoczucia (44,4% odpowiedzi); 
•    zapewnienie dostępu do informacji o stanie zapylenia w pozostałych (innych niż miejsce obecnego pobytu) lokalizacjach (33,3% wskazań). 

 

(FAQ)
Najczęściej zadawane pytania
Jak zlecić raport alergiczny firmie BioStat®?

Tak naprawdę wystarczy skontaktować się mailowo badania@biostat.com.pl lub telefonicznie (+48) 22 12 28 025; (+48) 668 300 664. Podczas rozmowy konsultanci BioStat® odpowiedzą na wszelkie pytania i przedstawią warunki i przebieg współpracy.

Według badań jakie są najważniejsze czynniki wpływające na decyzje zakupowe osób z alergiami?

Badania rynkowe wskazują, że dla osób z alergiami najważniejsze czynniki przy podejmowaniu decyzji zakupowych to skład produktu, bezpieczeństwo stosowania, skuteczność w łagodzeniu objawów alergii oraz opinie innych użytkowników.

Co może zawierać wynik raportu alergicznego?

Wynik raportu zawiera informacje dotyczące przeprowadzonych testów alergicznych, diagnozy alergii, reakcji pacjenta na określone substancje oraz zaleceń dotyczących leczenia i unikania alergenów.

Polecane serwisy:
English version
Badania ankietowe od 4 zł