Polki na zakupach w drogerii – po jakie kosmetyki najchętniej sięgają?

Data przeprowadzenia badania:
2019-02-13

Dr Monika Jaremków
Monika Jaremków, PhD
Dyrektor ds. badań
e-mail: badania@biostat.com.pl
Tel.: +48 534 702 007
Opiekun naukowy

Raport kobiety lubią się malować

 

Polki lubią się malować. Czas, w którym robią sobie makijaż, jest chwilą wyrwaną z całego długiego dnia tylko dla nich – to rutyna i zarazem przyjemność. Aż 66% maluje się codziennie, a 23% kilka razy w tygodniu. Znaczna mniejszość (6%) używa kosmetyków tylko na specjalne okazje. Jakie są zatem zwyczaje kosmetyczne Polek? Po jakie produkty najchętniej sięgają? Czy lubią promocje? I gdzie wyszukują informacji na temat kosmetyków. BioStat przeprowadził badanie opinii, dzięki któremu poznamy odpowiedzi na powyższe pytania.

 

Malujemy się od dziecka

Przeważająca większość respondentek (65,4%) oznajmiła, że pierwszy makijaż zrobiła sobie w wieku od 14 do 18 lat. 5% badanych oznajmiło, że zaczęło się malować jeszcze przed 14 rokiem życia, zaś 25,9% po 19 roku życia. Po kosmetyki sięgają zatem bardzo młode dziewczyny, często uczęszczające jeszcze do szkoły podstawowej.

 

Ulubionym kosmetykiem Polek jest tusz do rzęs

Pierwsze miejsce wśród ulubionych kosmetyków Polek zajął tusz do rzęs – takie odpowiedzi podało aż 83,4% kobiet. Niewiele mniej – 59,5% - wskazało na podkład, a 26,5% na sypki puder do twarzy.

 

Raport kosmetykiParadoksalnie dwa wymienione wyżej kosmetyki – podkład i tusz do rzęs – zostały jednocześnie wymienione jako dwa najbardziej problematyczne, które najciężej się nakłada (odpowiednio 24,6% i 23,1%). Pierwsze miejsce zajął jednak eyeliner (37,6% głosów), co w tym przypadku wcale nie dziwi. Filmików i metod zrobienia idealnych kresek jest mnóstwo – ile kobiet, tyle porad. To właśnie po te problematyczne kosmetyki młode Polki sięgają chętniej, niż starsze. Do gamy tych produktów możemy jeszcze zaliczyć rozświetlacz czy bronzer. Ich użycie stanowi dla nie jednej kobiety problem, a także obawę, by efekt umalowania się nie był śmieszny lub groteskowy. To właśnie dziewczyny gotowe na nowe wyzwania chętniej kupują takie produkty w drogeriach.

 

Temat kosmetyków zbliża

Aż 37,5% kobiet czerpie informacje na ten temat od koleżanek, ale tylko 12,6% Pań kupuje kosmetyk po namowie znajomego. Respondentki wskazały, że chętniej szukają informacji na ten temat w internecie (fora 42,7%, media społecznościowe 35%). To właśnie dzięki treściom zawartym w sieci 8% badanych kupuje dany produkt. Polki najchętniej jednak kupują kosmetyki wtedy, gdy jest na nie promocja (30%) lub gdy się im skończył (26%). Najmniej efektywna okazuje się tutaj pomoc sprzedawcy (3,2%).

Jedynie 23,4% ankietowanych odpowiedziało, że nigdy nie kupuje kosmetyków przez internet. Zaś aż 15% zadeklarowało odpowiedź przeciwną – robią zakupy przez Internet nawet do kilku razy w tygodniu. 44,6% Polek kupuje zaś sporadycznie, raz na kilka miesięcy.                   

 

Co denerwuje kobiety podczas zakupów?

Jak łatwo można się domyślić, czynnikiem, który najbardziej denerwuje Polki podczas zakupów w drogeriach jest brak dostępnego testera produktu – taką odpowiedź wskazało aż 56,1% badanych. Tłok, kolejki i brak swobodnego przeglądania ekspozycji towarów to kolejny czynnik, przez który Polki się złoszczą na zakupach – wskazało na niego aż 47,7%. Nieco poniżej – 44% - znajduje się trzeci powód, czyli otwarte i nadużyte produkty. Dyskomfort może sprawić również zbyt gorliwa chęć pomocy ze strony sprzedającego lub wręcz przeciwnie, niemożliwość poradzenia się ekspedienta. Brud w sklepie, bałagan i wysokie ceny to kolejne powody, przez które może nie dojść do zakupu produktu.

 

Co z kolei najbardziej przyciąga Polki do zakupu produktu?

Promocja! Taką odpowiedź wskazało aż 30% badanych.

 

 

Badanie zostało zrealizowane przez agencję badawczą BioStat w dniach 21-22.12.2018 na reprezentatywnej próbie badawczej obejmującej 1000 respondentów. Pomiar zrealizowano przy wykorzystaniu interentowego Panelu Badania Opinii.

(FAQ)
Najczęściej zadawane pytania
Jakie metody można wykorzystać w celu przeprowadzenia badania opinii?

Wybór metody zależy od celów badania, grupy docelowej i dostępnych środków finansowych. Istnieje wiele metod badania opinii, w tym ankiety, wywiady, grupy dyskusyjne, obserwacje zachowań, analiza mediów społecznościowych i wiele innych.

Na co warto zwracać uwagę budując badanie?

Przy budowie badania i pytań należy uwzględnić tematykę artykułu i cel badania. Ważne jest również dobranie odpowiedniej skali odpowiedzi, tak aby uzyskać jak najbardziej precyzyjne odpowiedzi od respondentów.

Na czym polega badanie oczekiwań konsumenta, które można zlecić BioStat®?

Badanie przede wszystkim polega na analizie i zrozumieniu potrzeb, preferencji, oraz oczekiwań konsumentów wobec produktów, usług lub marek. Celem badania jest poznanie głównych czynników wpływających na wybór, lojalność i satysfakcję klientów.

Polecane serwisy:
English version
Badania ankietowe od 4 zł