2017-05-15
Próba badawcza:
Ogólnopolska, N = 523
Dostępne formaty:
Cena:
Determinanty wyboru leków przez Polaków
Wyniki badania rynku wykazały, że wybór określonego leku najczęściej uzależniamy od polecenia ze strony lekarza (49% wskazań) oraz cenę (27,7% odpowiedzi). Nieco rzadziej (18% wskazań) sugerujemy się natomiast rekomendacją udzieloną przez pracownika apteki.
65% leków dostępnych w sprzedaży to zamienniki. Zwykle sięgamy po nie ze względu na niższą cenę w porównaniu do produktów oryginalnych. Pomimo analogicznego działania, na zróżnicowanie cenowe wpływa uproszczenie procedur rejestracyjnych w przypadku leków substytucyjnych.
Niska świadomość na temat zamienników
Najczęściej respondenci biorący udział w badaniu sondażowych zadeklarowali, że dotychczas nie zostali poinformowani w trakcie wizyty lekarskiej o możliwości podjęcia leczenia poprzez stosowanie zamienników leków – produktów o takim samym składzie oraz działaniu, lecz niższej cenie w porównaniu do leków przepisanych przez lekarza po raz pierwszy. Jedynie 3,9% Polaków stwierdza natomiast, że tego typu informacje uzyskują w przypadku każdego przepisywanego leku.
Jak się jednak okazuje, stosunkowo rzadko zgłaszamy się samodzielnie do lekarza lub farmaceuty z zapytaniem o możliwość korzystania z zamienników. Tylko 33% Polaków czyni to zawsze lub często. Aż 45,7% pacjentów nigdy nie zadaje farmaceucie pytania o dostępność substytutów dla leków oryginalnych. Warto także podkreślić, iż niespełna 18% uczestników badania wyraziło przekonanie o obniżonym bezpieczeństwie i skuteczności zamienników.