home Poradnik badacza
Telemedycyna
e-Recepta – recepta na telefon
calendar 30.03.2022
kategorie telemedycyna

e-Recepta – recepta na telefon

e-Recepta – recepta na telefon
Spis treści
arrow Wygodne rozwiązanie dla pacjentów
arrow Realizacja e-Recepty krok po kroku
arrow Dlaczego powstał system e-Recept?

Konsultacja przez telefon i e-Recepta w kilka sekund? Tak! To już działa w Polsce od roku i cały czas powiększa grono zwolenników. Nie da się ukryć, że wprowadzenie systemu e-Recepta to lek na walkę z kolejkami.
 

Wygodne rozwiązanie dla pacjentów

 

Prace nad wprowadzeniem systemu e-Recept trwały już od kilku lat. Jednakże, obowiązkowa e-Recepta została wprowadzona w Polsce 8 stycznia 2020 roku. Możliwość skorzystania z e-Recepty daje mnóstwo zalet, przede wszystkim jest to wygoda. Wygoda dla lekarzy, pacjentów i pracowników aptek. Elektroniczna recepta jest dokumentem, który pozwoli zniwelować problemy z odczytaniem ręcznie wypisanych recept, co często niosło za sobą źle wykupiony lek przez pacjenta. Dodatkowa korzyść to możliwość przepisywania większej ilości leków, dzięki czemu można realizować je częściowo bez utraty refundacji i w różnych aptekach. Jedyną wadą w tym programie jest aspekt techniczny – może się zdarzyć, że kod będzie nieczytelny czy wydruk informacyjny może być niepełny, ale niestety tego nie da się uniknąć. Są to sytuacje bardzo rzadkie, ale trzeba mieć na uwadze, że elektronika czasem też zawodzi.


 

Realizacja e-Recepty krok po kroku

 

Jak wiadomo z każdą nowinką rodzą się pytania: Jak to działa? Czy sobie poradzę? Jeśli chodzi o sam system to fakt – jest to bardzo złożona sprawa, ale od strony pacjentów jest to banał, który zrozumie każdy. Procedura wygląda tak, że pacjent udaje się do lekarza bądź odbywa wizytę online. Nie ma znaczenia, w jakiej formie odbędzie się konsultacja. W czasie wizyty lekarz standardowo wystawia receptę na leki – i tu pojawia się właśnie e-Recepta. Pacjent otrzymuje ją w jednej z trzech opcji: SMS-em, wiadomość e-mail bądź klasyczny wydruk informacyjny. To, w jakiej formie otrzyma się elektroniczną receptę, zależy od tego czy mamy Internetowe Konto Pacjenta z odpowiednio ustawionymi preferencjami. e-Recepta zawiera 4-cyfrowy kod, który posiada informacje dotyczące przepisanych leków. W zrealizować receptę należy podać farmaceucie swój numer pesel oraz ten unikatowy 4-cyfrowy kod.

 

Dlaczego powstał system e-Recept?

 

Ten system informatyczny powstał z wielu powodów. Między innymi należało zminimalizować kolejki do specjalistów, które z roku na rok rosły a e-Recepta pozwala zaoszczędzić czas i rozluźnić kolejki. Drugą bardzo ważną kwestią jest rynek fałszerstwa recept, z którym usilnie walczą organy prawa.

Stres, sport, kawa... Jaki jest ich rzeczywisty wpływ na nadciśnienie?
data 20.04.2021
kategorie telemedycyna
Stres, sport, kawa... Jaki jest ich rzeczywisty wpływ na nadciśnienie?
Jeśli leki pozostają najlepszą strategią obniżenia ciśnienia krwi, to zdrowy styl życi...
Krew w moczu: czy należy się martwić?
data 18.05.2021
kategorie telemedycyna
Krew w moczu: czy należy się martwić?
Krew w moczu to dolegliwość, która pojawić się może zarówno u kobiet, mężczyzn, jak i ...
Cukrzyca typu 2 – zasady diety
data 21.05.2021
kategorie telemedycyna
Cukrzyca typu 2 – zasady diety
W przypadku cukrzycy typu 2 dieta, w połączeniu z aktywnością fizyczną, może pomóc w k...
Witamina C,  zimowa witamina
data 08.06.2021
kategorie telemedycyna
Witamina C, zimowa witamina
W zimie, pamiętaj, żeby zaopatrzyć się w witaminę C! Substancja ta zapewnia prawidłowe...
(FAQ)
Najczęściej zadawane pytania
Czym jest e-Recepta?

To elektroniczny odpowiednik tradycyjnej papierowej recepty. Jest generowana, przesyłana i przechowywana w formie elektronicznej, zamiast na papierze, co ułatwia zarządzanie receptami dla pacjentów i personelu medycznego.

Jak szybko dostanę e-Receptę przez telefon?

Po konsultacji online, pacjent najczęściej w ciągu kilku minut po zakończeniu otrzymuje wiadomość SMS z kodem e-Recepty.

Czy lekarz może mi przedyktować kod recepty, jeśli nie mam konta na IKP?

Oczywiście. Lekarz może przedyktować taką informację dla pacjenta podczas konsultacji telefonicznej w przypadku braku konta na IKP. 

Polecane serwisy:
English version
Badania ankietowe od 4 zł