Krew w moczu: czy należy się martwić?
Krew w moczu to dolegliwość, która pojawić się może zarówno u kobiet, mężczyzn, jak i dzieci. Krwiomocz nie jest chorobą, a objawem, stanem alarmującym. W większości przypadków krew w moczu jest oznaką infekcji, jednak u osób starszych i palaczy konieczne są dalsze badania.
Mocz powinien mieć lekko żółtą barwę i dość przejrzystą konsystencję. Znalezienie krwi w moczu powinno zwrócić naszą uwagę. Krwiomocz (hematuria) to stan, w którym w moczu znajduje się nieprawidłowo duża ilość erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Krwiomocz/krwinkomocz może towarzyszyć bardzo wielu chorobom i stanom.
Dodatkowe objawy, spowodowane przez utworzenie się skrzepów w drogach moczowych, które skutecznie uniemożliwiające oddawanie moczu, to:
- bolesne parcie na mocz
- bolesne skurcze dróg moczowych (ból promieniuje od lędźwi aż do spojenia łonowego),
- potrzeba częstego ale w małych ilościach oddawania moczu
Jakie badania?
Obecność krwi w moczu (hematuria) jest uważana za nieprawidłową dopiero powyżej 10 000 czerwonych krwinek na mililitr krwi. Istotna jest także ocena osadu moczu, nie tylko w kontekście ilości erytrocytów, ale także ich morfologii, obecności innych składowych, takich jak wałeczki erytrocytarne czy kryształy. Oznacza się także inne parametry laboratoryjne: morfologię krwi obwodowej, parametry układu krzepnięcia, wydolności nerek, zapalne. Badanie to jest tym ważniejsze, że obecność krwi nie zawsze jest widoczna gołym okiem. Dodatkowo zaleca się badanie ultrasonograficzne, urografię, cystoskopię w krwinkomoczu niekłębuszkowym, a w przypadku krwinkomoczu kłębuszkowego biopsję nerki.
Krwiomocz można podzielić na:
- krwiomocz mikroskopowy, zwany krwinkomoczem, wykrywany w badaniu próbki moczu za pomocą oceny mikroskopowej osadu lub testów wykrywających hemoglobinę, niepowodujący makroskopowej, czyli zauważalnej gołym okiem, zmiany barwy wydalanego moczu,
- krwiomocz makroskopowy, powodujący zmianę zabarwienia wydalanego moczu na różowawą, czerwoną lub brunatnoczerwoną.
Wykryty, co oznacza?
W większości przypadków
- jest to objaw infekcji bakteryjnej układu moczowego: zapalenia cewki moczowej lub zapalenia pęcherza.
- choroby prostaty: łagodny przerost prostaty, zapalenie gruczołu krokowego
- kamicy nerkowej: krew pojawia się w wyniku uszkodzenia ścian dróg moczowych
- urazy mechaniczne nerek lub innych elementów układu moczowego,
- endometriozę
- polipy pęcherza
Kiedy powinniśmy się martwić?
Hematuria jest bardziej niepokojąca u osób starszych i palaczy. Może to być objawem guza nerki lub pęcherza moczowego. Rak pęcherza moczowego jest cztery razy częstszy u palaczy niż u osób niepalących. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, należy wykonać badania: USG, badania krwi, cystoskopię (endoskopia dróg moczowych i pęcherza moczowego). Bezbolesny krwiomocz to jeden z objawów nowotworu pęcherza moczowego. Niekiedy w moczu mogą pojawić się również drobne skrzepliny. Krwawienie po pewnym czasie może ustąpić, jednak mimo to nowotwór dalej się rozwija. Jeśli krwiomoczowi towarzyszy wysoka gorączka, silne dolegliwości bólowe okolicy lędźwiowej (z promieniowaniem do wewnętrznej powierzchni ud) lub wymioty, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Takie objawy mogą świadczyć o napadzie kolki nerkowej.
Czerwone zabarwienie moczu może być spowodowane, po prostu, spożyciem czerwonej kapusty, buraków lub rabarbaru. W grę mogą wchodzić również niektóre leki, środki przeczyszczające lub witamina B12.
Krwiomocz zawsze wymaga dalszej diagnostyki, bez względu na to, czy pojawia się jednorazowo, okazyjnie czy regularnie. Najlepiej udać się na wizytę do lekarza rodzinnego.